Domov>Člákny>Autoklimatizácia – nenahraditeľný spoločník na letných cestách
viete, ako sa správne používa autoklimatizácia
Člákny

Autoklimatizácia – nenahraditeľný spoločník na letných cestách

S letom prichádzajú aj extrémne horúce dni, takže na cestách autom bude mať klimatizácia dôležitú úlohu. Tým, že robí teplo znesiteľnejším, zvyšuje pocit komfortu, ale tiež výrazne napomáha k bezpečnej jazde. So správnou teplotou vo vozidle je cesta príjemnejšia, dokážeme sa lepšie sústrediť na jazdu a náš reakčný čas sa výrazne skracuje. Správne používanie klimatizácie však nie je samozrejmosťou. Zostavili sme krátky zoznam, ktoré veci je užitočné mať na pamäti, aby sme zabezpečili optimálnu prevádzku klimatizácie.

Údržba klimatizácie

Klimatizácia je dnes prakticky štandardnou výbavou každého automobilu nie starších ako 10 rokov. Pokojne môžeme vyhlásiť, že základnou podmienkou pre pohodlný letný výlet. Počas údržby sa kontroluje (v našom servise bezplatne) množstvo chladiaceho plynu, t.j. účinnosť klimatizácie, a v prípade potreby sa doplní. Odporúča sa tiež raz ročne čistiť a dezinfikovať klimatizačné zariadenie. Takto sa eliminujú baktérie a iné mikroorganizmy, čím sa zabezpečí zdravý čerstvý vzduch.

Minimálna teplota, zatvorené okná

Často sa stáva, že klimatizácia vo prehriatom vozidle je ihneď po nastupovaní nastavená na minimálnu teplotu s maximálnymi otáčkami ventilátora, so zavretými oknami. Je pravda, že klimatizácia funguje efektívne so zatvorenými dverami / oknami, nie však prvých pár minút po zapnutí. Ak sú okná zavreté, systém dokáže cirkulovať iba horúci vzduch nahromaždený vo vnútri vozidla. Ak však prichádza cez okno chladnejší vzduch, môže to znížiť čas ochladenia až o 5 minút.

Nízka vnútorná teplota

Všeobecne platí, že teplota v kabíne by nemala byť  nižšia o viac ako 5 – 8 stupňov v porovnaní s vonkajšou teplotou. Veľké teplotné rozdiely môžu zaťažiť organizmus. Platí to najmä v prípade starších ľudí. Ak opustíte nadmerne ochladený priestor pre cestujúcich, krvné cievy sa vplyvom vysokého tepla rozširujú, čo môže v dôsledku náhleho poklesu krvného tlaku spôsobiť malátnosť a mdloby. Platí to aj naopak. V takom prípade môžete ľahko prechladnuúť.

Prúdenie vzduchu na cestujúcich

Zo zdravotného hľadiska nie je šťastnou voľbou, ak prúdenie studeného vzduchu je nasmerované na cestujúcich. Nemožno nespomenúť ani tú skutočnosť, že ak telá cestujúcich vpredu zachytávajú vzduch prúdiaci z klimatizácie, znižuje to účinnosť systému:  teplota vo vnútri vozidla bude nerovnomerná. Na zabezpečenie voľného prúdenia vzduchu sa odporúča nasmerovať prúd vzduchu smerom k okien.

zdroj: autorepublika.lv

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner