Domov>Člákny>Kedy prezuť na letné pneumatiky?
kedy prezuť na letné pneumatiky?
Člákny

Kedy prezuť na letné pneumatiky?

Jednou zo základných podmienok jazdy bez nehôd je, že vždy jazdime na pneumatikách zodpovedajúcimi aktuálnej sezóne.

Ak je priemerná denná teplota trvalo nad +7 °C, odporúča sa prezuť zimnú pneumatiku na letnú.

Letné pneumatiky

Disponujú zložením, ktorá mäkne už pri miernejších teplotách, vďaka čomu sa zvyšuje priľnavosť, a tak sa dokáže prispôsobiť suchej aj mokrej vozovke. Dezénové bloky letných pneumatík sú hrubšie, aby si poradili aj s hrozbou aquaplaningu. Dostatočný kontakt s vozovkou zaisťuje, že dobrú ovládateľnosť vozidla a zvyšuje jeho brzdné schopnosti. Obsah prírodného kaučuku gumovej zmesi je menšia, ako u zimných pneumatík, takže pri teplotách pod +7 °C tvrdnú, ale pri vyšších teplotách sa prispôsobia aktuálnym podmienkam.

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky sú akýmsi kompromisom, keďže kombinujú vlastnosti letných a zimných pneumatík. Zloženie ich gumovej zmesi má za úlohu zaistiť čo najlepší výkon v letných ako aj v zimných podmienkach. Výborne sa prispôsobujú malému množstvu snehu na vozovke, takže sú vhodné skôr pre mestskú jazdu a pre vodičov, ktorí jazdia menej. Najväčšou výhodou ich používania je úspora peňazí a času, lebo sa vyhnete sezónnemu prezúvaniu. Aj tu je zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu 3 mm.

Kedy vymeniť staré za nové?

Auto treba pravidelne kontrolovať- to vie každý majiteľ auta. Špeciálnu pozornosť však musíme venovať nielen dielom, ale aj pneumatikám, ktoré sú základom bezpečnej jazdy. Pri montáži je tiež dôležité skontrolovať celkový stav letných pneumatík a hĺbku dezénu.

Zákon stanovuje hĺbku profilu 1,6 milimetrov. Z Hľadiska bezpečnosti však v žiadnom prípade nie je dobrým rozhodnutím počkať na túto hĺbku. Nové pneumatiky uvádza výrobca na trh s hĺbkou dezénu osem až deväť milimetrov. Už pri štyroch milimetroch hĺbky sa oplatí kúpiť nové, keďže v daždivých obdobiach, napríklad na jar, môže dojsť k aquaplaningu – čo robí auto nestabilným.

V prípade, že je hĺbka dezénu vyššia ako štyri milimetre, no od výroby pneumatiky uplynulo šesť rokov, odporúča sa vymeniť pneumatiky za nové.

Dátum výroby je možné skontrolovať na strane pneumatiky pomocou štyroch číslic za nápisom DOT. Prvé dve čísla označujú týždeň a ďalšie dve označujú rok.

Guma starne aj pri minimálnom používaní, takže napríklad po šiestich rokoch už nedokáže zabezpečiť adekvátnu priľnavosť.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner