Domov>Člákny>Na čo si treba dať pozor pri jazde v daždi?
Na čo si treba dať pozor pri jazde v daždi?
Člákny

Na čo si treba dať pozor pri jazde v daždi?

Aquaplaning

Táto téma je aktuálna aj v letnom období. Počas daždivých dní nie je nezvyčajné, že sa na povrchu vozovky vytvára súvislá vrstva vody. Aby ste sa vyhli javu aquaplaningu, odporúčame držať sa nasledovných:

• Pravidelne kontrolujte a upravujte tlak vzduchu v pneumatikách!

• Skontrolujte tiež, či hĺbka dezénu pneumatík dosahuje 3 – 4 milimetre. (Nespoliehajte sa na minimálnu požadovanú hodnotu 1,6 mm!

• Ak na povrchu vozovky spozorujete vodnú clonu, spomaľte! Bezpečnosť je prvoradá.

Keby sa to stalo …

Vyviaznuť z aquaplaningu bez nehody si od vodiča vyžaduje veľkú duchaprítomnosť. Väčšina ľudí šliapne na brzdu, keď zistí, že vozidlo stratilo kontakt s vozovkou. Týmto však iba zhoršujú situáciu, lebo sa vozidlo stáva skutočne nekontrolovateľným.

Správnou reakciou je vyčkať chvíľu bez brzdenia a spomalenia. Potom môžeme postupne začať brzdiť ( súčasne brzdíme aj motorom – preradíme na nižší prevodový stupeň,). Budeme cítiť, ako pneumatiky „ožijú“, tj. získajú späť svoju trakciu.

Účinnosť týchto rád a odolnosť voči aquaplaningu jednoznačne závisí od pneumatík (a samozrejme od našej cestovnej rýchlosti). Čím účinnejšie dokáže pneumatika vytlačiť vodu z behúňov, tým väčšia je šanca, že sa vyhneme horúcim situáciám.

Na záver dva tipy:

Ak to nie je nevyhnutné, počas búrky/prehánky na cestu radšej nevyrážajme. Najmä ak naše pneumatiky prežili už pár sezón alebo ich kvalita sa nepribližuje kvalite produktov prémiových výrobcov. (Testy pneumatík pravidelne obsahujú výsledky o odolnosti proti aquaplaningu, prečítajte si ich!)

– Ak musíme aj tak vyraziť, nepoužívajme tempomat! Môže sa stať totiž, že v prípade aquaplaningu sa systém pokúsi okamžite zmeniť rýchlosť jazdy, čo môže viesť k zvýšeniu nebezpečenstva.

Intenzívny dážď a silný nárazový vietor zvyšujú pravdepodobnosť pošmyknutia a pretočenia automobilu. Nehovoriac o aquaplaningu. Za týchto okolností je pravidlom znížiť našu obvyklú rýchlosť na bezpečnú úroveň.

Rovnako dôležité môžu byť aj spoľahlivé stierače. Pri výmene pneumatík sa oplatí vymeniť aj gumy na stieracích lištách!

zdroj: marso.hu

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner