Domov>Člákny>Na čo si treba dať pozor pri jazde v daždi?
Člákny

Na čo si treba dať pozor pri jazde v daždi?

Aquaplaning

Táto téma je aktuálna aj počas jesene. Počas daždivých dní nie je nezvyčajné, že sa na povrchu vozovky vytvára súvislá vrstva vody. Aby ste sa vyhli javu aquaplaningu, odporúčame držať sa nasledovných:

• Pravidelne kontrolujte a upravujte tlak vzduchu v pneumatikách!

• Skontrolujte tiež, či hĺbka dezénu pneumatík dosahuje 3 – 4 milimetre. (Nespoliehajte sa na minimálnu požadovanú hodnotu 1,6 mm!

• Ak na povrchu vozovky spozorujete vodnú clonu, spomaľte! Bezpečnosť je prvoradá.

Keby sa to stalo …

Vyviaznuť z aquaplaningu bez nehody si od vodiča vyžaduje veľkú duchaprítomnosť. Väčšina ľudí šliapne na brzdu, keď zistí, že vozidlo stratilo kontakt s vozovkou. Týmto však iba zhoršujú situáciu, lebo sa vozidlo stáva skutočne nekontrolovateľným.

Správnou reakciou je vyčkať chvíľu bez brzdenia a spomalenia. Potom môžeme postupne začať brzdiť ( súčasne brzdíme aj motorom – preradíme na nižší prevodový stupeň,). Budeme cítiť, ako pneumatiky „ožijú“, tj. získajú späť svoju trakciu.

Účinnosť týchto rád a odolnosť voči aquaplaningu jednoznačne závisí od pneumatík (a samozrejme od našej cestovnej rýchlosti). Čím účinnejšie dokáže pneumatika vytlačiť vodu z behúňov, tým väčšia je šanca, že sa vyhneme horúcim situáciám.

Na záver dva tipy:

Ak to nie je nevyhnutné, počas búrky/prehánky na cestu radšej nevyrážajme. Najmä ak naše pneumatiky prežili už pár sezón alebo ich kvalita sa nepribližuje kvalite produktov prémiových výrobcov. (Testy pneumatík pravidelne obsahujú výsledky o odolnosti proti aquaplaningu, prečítajte si ich!)

– Ak musíme aj tak vyraziť, nepoužívajme tempomat! Môže sa stať totiž, že v prípade aquaplaningu sa systém pokúsi okamžite zmeniť rýchlosť jazdy, čo môže viesť k zvýšeniu nebezpečenstva.

Intenzívny dážď a silný nárazový vietor zvyšujú pravdepodobnosť pošmyknutia a pretočenia automobilu. Nehovoriac o aquaplaningu. Za týchto okolností je pravidlom znížiť našu obvyklú rýchlosť na bezpečnú úroveň.

Rovnako dôležité môžu byť aj spoľahlivé stierače. Pri výmene pneumatík sa oplatí vymeniť aj gumy na stieracích lištách!

zdroj: marso.hu

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner