Domov>Člákny>Test ADAC 2022: letné pneumatiky 185/65 R15 H
Test ADAC 2022: letné pneumatiky 185/65 R15 H
ČláknyTestyTesty letných pneumatík

Test ADAC 2022: letné pneumatiky 185/65 R15 H

Keďže dni sa opäť predlžujú a stúpajúca priemerná denná teplota nás volá pripravovať sa na blížiace sa leto, je čas popremýšľať o letných pneumatikách s dobrou priľnavosťou. Ale ktorá pneumatika je najlepšia? Odpoveď vám môže pomôcť nájsť test ADAC.

Tentoraz bolo do testu letných pneumatík ADAC vybraných 16 aktuálnych modelov v rozmere 185/65 R15 v rýchlostnej triede H do 210 km/h. Celková bilancia je pozitívna – a stojí za to pozrieť sa aj na podrobné hodnotenie pneumatík s menšími nedostatkami.

Celkovo je výsledok potešujúci: Žiadny zo 16 testovaných kandidátov nevykazoval vážne nedostatky v žiadnom z hlavných kritérií: sucho, mokro, hluk, spotreba paliva a opotrebovanie. Šesť modelov sa umiestnilo v kategórii vysoko odporúčané („dobré“) a ďalších desať v kategórii odporúčané („vyhovujúce“).

Napriek tomu sa oplatí pozrieť sa na detaily. Pretože aj medzi šiestimi najlepšie hodnotenými modelmi sú výrazné rozdiely. A rozdiel bude ešte zreteľnejší, keď sa pozriete na podrobné skóre „uspokojivých“ pneumatík. Kto si vzhľadom na svoj jazdný profil dokáže poradiť s individuálnou slabinou modelu, môže si vyberať zo širokej ponuku o niečo lacnejších modelov.

Vo vedúcej skupine šiestich vysoko vyvážených modelov pneumatík sa Goodyear EfficientGrip Performance 2 odporúča najmä na dlhé cesty, pretože počas testu poskytovali najvyšší kilometrový výkon. Bridgestone Turanza T005 a Pirelli Cinturato P1 Verde predviedli dobrý výkon za sucha aj za mokra.

Michelin Primacy 4 predviedol vyrovnaný výkon. Hoci nedosiahol najvyššie skóre v žiadnom z hlavných kritérií testu, stále má dobré vlastnosti za sucha, za mokra a tiež za opotrebovanie. Dunlop Sport BlueResponse a Giti GitiSynergy H2 boli hodnotené ako dobré na mokrej aj suchej vozovke a z hľadiska opotrebovania – to stačilo na dobré celkové hodnotenie.

Štyri z desiatich „uspokojivých“ testovacích modelov majú jednu spoločnú vec: Laufenn G Fit EQ +, Continental EcoContact 6, Firestone Roadhawk a Semperit Speed-Life 3 preukázali pôsobivý výkon na suchu, ale celkový výkon za mokra je slabší.

Prémiový model Continental EcoContact 6 je jedinou pneumatikou v teste, ktorá dosiahla veľmi dobré hodnotenie v environmentálnych aj ekonomických kritériách. Čo sa týka spotreby paliva, vyniká medzi ostatnými – je plne v súlade s názvom EcoContact. Zároveň dosahuje dobrý jazdný výkon, aj keď má najmenšiu hĺbku profilu.

Slabé miesta niektorých pneumatík

BFGoodrich Advantage (druhá značka Michelinu) ukázala slabé stránky na suchých a mokrých vozovkách, ktoré viedli k nižšiemu celkovému skóre. Falken Sincera SN110 Ecorun a Vredestein Ultrac (značka Apollo Tyres) boli ohodnotené ako „uspokojivé“ z hľadiska ich opotrebovania. Najmä Ultrac funguje dobre v suchých a mokrých podmienkach, takže môže byť dobrou alternatívou pre vodičov, ktorí jazdia zriedka.

Zo zvyšných troch pneumatík, z ktorých všetky vykazujú slabiny na suchej a mokrej vozovke, si Fulda EcoControl HP 2 (Goodyear) počínala veľmi pozitívne vďaka vysokému kilometrovému výkonu, zatiaľ čo Cooper CS7 nedosiahol viac ako uspokojivé opotrebovanie. Slovenský Matador MP47 Hectorra 3 (Continental) je naopak na suchu najslabší.

Záver: Výsledok testu opäť ukázal, že sa oplatí čítať medzi riadkami. Ďalej je dôležité poznať náš vlastný štýl jazdy a očakávania, pretože len tak nájdeme tú najvhodnejšiu pneumatiku z hľadiska vlastností a ceny.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner