Domov>Testy>Test zimných pneumatík ADAC 2020: 235/55 R17
Test Zimných Pneumatík ADAC 2020: 235/55 R17
TestyTesty zimných pneumatík

Test zimných pneumatík ADAC 2020: 235/55 R17

V chladnom, zimnom období je úlohou pneumatík zabezpečiť primeranú trakciu na snehu, ľade a klzkej vozovke. V teste ADAC 2020 bolo vybraných 13 zimných pneumatík z konkurenčných pneumatík dostupných pre SUV a dodávky strednej triedy. Dobré hodnotenie však získal iba jeden model.

adac test zimné pneu
Foto: ADAC

Z 13 testovaných pneumatík (rozmer 235/55 R17, maximum 240 km/h) bol jediný schopný poskytnúť vyvážený výkon vo všetkých testovaných kategóriách, čím získal „dobré“ hodnotenie. Jedenásť modelov poskytovalo prijateľný výkon, ktoré odporúča aj výbor ADAC, avšak vykazovali nedostatky aspoň v jednej z preskúmaných podoblastí. A jeden model získal podpriemerné hodnotenie kvôli zlému výkonu na suchej vozovke.

Víťaz testu: najvyváženejší

Ako jediná pneumatika získala Michelin Pilot Alpin 5 dobré hodnotenie vo všetkých hlavných hodnotiacich kategóriách. Autá vybavené víťaznými zimnými pneumatikami boli dokonale ovládateľné na suchej vozovke, aj keď boli z dôvodu bezpečnosti potrebné náhle pohyby volantom.

Poskytovali obzvlášť presvedčivý výkon na mokrej vozovke, zatiaľ čo sa testeri sťažovali na aquaplanning (auto pošmyknuté na mokrej vozovke) v zákrutách. V tomto jedinom segmente si produkt francúzskeho výrobcu počínal aj ako posledný.

Pneumatika Michelin vynikala v zasnežených podmienkach a taktiež v teste v tejto kategórii skončila prvá. Dosahovala dobré hodnoty z hľadiska hluku aj spotreby paliva. Celkovo teda máme čo do činenia s kvalitnou, ale o niečo drahšou pneumatikou.

adac test zimné pneu
Foto: ADAC

Na testovacej dráhe: tri rôzne skupiny

Jedenásť vhodných zimných pneumatík možno rozdeliť do troch dobre definovateľných skupín.

Prvá skupina zahŕňa tri pneumatiky, ktoré bodovali v každej kategórii, ale boli zaradené do príslušnej kategórie kvôli horšiemu výkonu na suchej vozovke. Ak dokonalá presnosť na suchej vozovke nehrá úlohu pri vašom rozhodovaní, potom sú Goodyear UltraGrip Performance + a Kleber Krisalp HP3 dobrou voľbou na vlhkej a zasneženej vozovke a Bridgestone Blizzak LM005 na mokrej vozovke. Výsledky Blizzaku v celom teste boli vynikajúce aj z hľadiska brzdnej dráhy a ovládateľnosti.

Druhú skupinu tvoria dve pneumatiky: SUV Dunlop Winter Sport 5 a Vredestein Wintrac Pro. Obe pneumatiky majú dobré vlastnosti na suchej a mokrej vozovke, menej však na zľadovatených vozovkách. V snehových podmienkach sú však ťažšie zvládnuteľné. Auto sa stáva nedotáčavým, takže trakcia a zatáčanie sú nepresné. Pre tých, ktorí žijú v horách, sú tieto pneumatiky menej odporúčané.

Členmi tretej skupiny boli zimné pneumatiky, ktoré dosiahli minimálne uspokojivé hodnotenie najmenej v dvoch kritériách. Esa + Tecar Supergrip Pro, Cooper Discoverer Winter a Fulda Kristall Control SUV si počínali slabo na suchej aj mokrej vozovke. Nokian WR Snowproof dostalo tiež len hodnotenie uspokojivé v mokrých a zľadovatených podmienkach a problémy s pneumatikami Continental WinterContact TS 850 P sa spájali so suchou a zasneženou vozovkou. Pirelli Winter Sottozero 3 nakoniec dosiahlo iba uspokojivé výsledky na suchu, snehu a ľade, rovnako ako SUV Fulda Kristall Control na suchej, vlhkej a zasneženej vozovke.

Pre tých, ktorí si zriedka sadnú za volant, sú uspokojivým riešením aj aktéri tretej skupiny. Mali by si však uvedomiť, že za priaznivú cenu bol dosiahnutý kompromis vo viacerých kategóriách.

Nakoniec jedinou pneumatikou, ktorá dosahovala podpriemerné výsledky, bolo SUV Semperit Speed-Grip 3. Na testovacom vozidle si tiež veľmi zle počínal za sucha, čo sa týka jazdných vlastností aj bezpečnosti. Ani vo vlhkých a zasnežených podmienkach sa mu nedarilo dosiahnuť lepšie ako uspokojivé výsledky.

adac test zimné pneu

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner