Domov>Člákny>Čo by sme mali vedieť pred jarnou výmenou pneumatík?
Čo by sme mali vedieť pred jarnou výmenou pneumatík?
Člákny

Čo by sme mali vedieť pred jarnou výmenou pneumatík?

Označenie DOT – i niekoľkoročné pneumatiky sa rátajú ako nové!

Výmena pneumatík môže byť aktuálna už koncom marca – opäť prichádza čas na letné pneumatiky. Majitelia automobilov majú možnosť na výber z množstva značiek a typov pneumatík. Prinášame Vám odporúčania odborníkov HTA (Maďarská asociácia pneumatík) v súvislosti s výberom a výmenou pneumatík.

Výmena pneumatík je jednou, ak nie najdôležitejšou časťou prípravy auta na leto. Zimná pneumatika jednoducho nie je vhodná pre letnú premávku. Dezén pre zimné poveternostné podmienky používaný v lete zhoršuje pocit komfortu, pretože bloková štruktúra, ktorá má za úlohu zabezpečiť trakciu pneumatiky v nepriaznivých poveternostných podmienkach, môže v lete zvýšiť hladinu hluku v nežiadajúcej miere. Táto konštrukcia dezénu navyše vedie k ťažšej ovládateľnosti a brzdeniu v letných poveternostných podmienkach.

• Prečo je dôležité mať dobrú pneumatiku? Pretože život nie je skúšobná jazda! Vozidlá sú v kontakte so zemou približne s povrchom veľkosti jednej dlani na jedno koleso, takže na tejto ploche, cca. 200 mm2, musia byť vytvorené všetky podmienky potrebné pre riadenie a zmeny rýchlosti.

• Zo širokej ponuky rozmerov, cien a kvality nie je ľahká úloha vybrať ideálne pneumatiky pre daného používateľa. Pre istotu sa neoplatí kupovať pneumatiky neznámeho pôvodu alebo z dovozu z Ďalekého východu. Ojazdenú pneumatiku si radšej nekupujte, aj keď je viditeľne v dobrom stave. Takéto pneumatiky môžu mať vnútorné vady, neviditeľné skryté chyby, ktoré môžu zapríčiniť aj život ohrozujúcu situáciu.

Pred nákupom si vyžiadajte radu odborníka v pneuservise. Berte ohľad na typ automobilu, na rozmery pneumatík odporúčané výrobcom automobilu, na vlastné dopravné návyky a na podmienky, za akých v lete jazdíte!

• Letné pneumatiky – a samozrejme aj zimné – sa odporúča vybrať na všetky kolesá rovnakú veľkosť, typ a vzor pneumatík. Ak je jedna z pneumatík silne opotrebovaná alebo poškodená, treba vymeniť aj druhú pneumatiku na tej istej náprave. Čo je absolútne zakázané: nekombinujte zimnú pneumatiku s letnou, fyzika sa nedá oklamať! Pri výbere novej pneumatiky Vám pomôže povinný štítok na pneumatike, z ktorej sa dozviete dôležité parametre.

• Ak sa nové pneumatiky z nejakého dôvodu montujú iba na jednu nápravu, pneumatiky s väčšou hĺbkou dezénu sa musia vždy montovať na zadnú nápravu, bez ohľadu na to, či ide o automobil s predným alebo zadným pohonom.

• Najlepším riešením je vymeniť všetky štyri pneumatiky súčasne. Aby ste mali všetky 4 pneumatiky zhruba v tom istom čase “zrelé na výmenu“, stojí za to zvoliť si pre danú pneumatiku každých 7 až 10 000 kilometrov novú pozíciu – sezónna výmena je na to vynikajúca príležitosť. V prípade smerových pneumatík je potrebné dbať na udržanie smeru otáčania.

• Podľa úradných predpisov musí mať dezén pneumatiky minimálne 1,6 milimetra, ak túto podmienku Vaša pneumatika nespĺňa, porušujete pravidlá a ohrozujete život. Odborníci však tvrdia, že za skutočne bezpečné sa považujú minimálne 4 milimetre dezénu pre zimné pneumatiky a 3 milimetre pre letné.

• Pred každým obutím si nechajte pneumatiky dôkladne skontrolovať odborníkom, aby sa zistili možné poškodenia. Dajte skontrolovať aj demontované pneumatiky; ak treba kupovať nové, máte pol roka na to, aby Ste si vybrali tie pravé.

• Odmontované zimné pneumatiky je najvhodnejšie  skladovať na chladnom a suchom mieste chráneným pred svetlom, pretože teplo, vlhkosť a priame slnečné svetlo môžu urýchliť starnutie pneumatík. Ak máte zimné pneumatiky aj s diskom, uložte ich na seba, v opačnom prípade pneumatiky postavte zvislo vedľa seba a pootočte ich každé 2-3 týždne.

• Tlak vzduchu v pneumatikách sa odporúča kontrolovať minimálne každé 2 – 3 týždne pri štartovaní – keď sú ešte studené – vrátane rezervy.

• Nižší, neprimeraný tlak v pneumatikách vedie k zlej trakcii, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu pneumatík, zvýšenej spotrebe paliva a čo je najdôležitejšie, k významnému zníženiu ovládateľnosti / stability vozidla.

• Správne nastavenie podvozku ovplyvňuje aj vlastnosti pneumatík a ich životnosť. Chybný podvozok môže mať za následok dlhšie brzdné dráhy, horšiu priľnavosť a / alebo manévrovateľnosť a rýchlejšie opotrebovanie pneumatík, alebo sa na behúni môže vyvinúť abnormálne opotrebenie. Pravidelná údržba a kontrola pneumatík môžu zabrániť väčším poruchám.

Vyberte si odborníka! Koleso je možné vymeniť aj doma, ale systém monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS) nie je možné kalibrovať doma, ani nie je možné koleso vyvážiť bez náležitého vybavenia.

Označenie DOT na bočnici pneumatík vedľa energetického certifikátu poskytuje dôležité informácie. V súvislosti s výmenou pneumatík Asociácia považuje za dôležité znovu objasniť význam číselného radu za DOT a v tejto súvislosti aj to, ako dlho je možné pneumatiku bezpečne kúpiť alebo používať.

Posledné 4 znaky čísla DOT ukazujú dátum výroby. Z týchto posledných 4 číslic prvé dve označujú daný týždeň roku výroby a druhé dve rok výroby. Mnoho ľudí hľadá pneumatiku „vyrobené v tomto roku“, aj keď nejde o produkt s dátumom spotreby – pneumatika si dokáže udržať svoj tvar, kvalitu a užitočné vlastnosti po celé roky!

Odborníci na pneumatiky sa zhodujú, že životnosť pneumatík je 10 rokov. Je ale veľmi dôležité, aby si pneumatiky uchovali všetky svoje vlastnosti po dobu 5 rokov v čase výroby. To znamená, že montáž a predaj nepoužitej 5-ročnej pneumatiky nezahŕňa žiadne technické riziká. Pneumatika vyrábaná najviac tri roky je „čerstvo vyrobená“, zatiaľ čo pneumatika vyrábaná 3 až 5 rokov môže byť označovaná ako „nová“.

Pneumatiky majú životnosť 10 rokov. Predať sa dá aj 6-ročná pneumatika v dobrom stave s poznámkou, že ju odporúčame používať ešte 4 roky.

V skratke:

• Čerstvo vyrobená pneumatika: do 3 rokov

• Nová pneumatika: do 5 rokov. To znamená, že pneumatika, ktorá bola profesionálne skladovaná 5 rokov, spĺňa špecifikácie novej pneumatiky a nestráca svoju použiteľnosť!

• Životnosť pneumatiky: 10 rokov, preto sa použitie pneumatík starších ako 10 rokov z bezpečnostných dôvodov neodporúča!

• Odborné servisy radi poskytnú informácie o všetkých problémoch týkajúcich sa výroby, montáže, opravy alebo skladovania pneumatík, ktoré predávajú.

zdroj: hta.org.hu

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner