Domov>Člákny>Obytné vozidlá sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým
ČláknyRecenziaTechnologia

Obytné vozidlá sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým

  • – Obmedzenia spôsobené koronavírusom menia dovolenkovanie
  • – Vozidlá na špeciálne účely si žiadajú aj špeciálne pneumatiky
  • – Začiatočníkom s obytnými vozidlami sa dôrazne odporúča školenie z bezpečnej jazdy

Pandémia COVID-19 vedie k zásadným zmenám v plánovaní dovoleniek v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Mnoho ľudí zostane doma, iní chcú vyskúšať niečo nové. Pozitívne dôsledky pocítia napríklad výrobcovia karavanov a dodávok. Zároveň rastie aj počet vodičov, ktorí si upravujú dodávky alebo mikrobusy na obytné vozidlá. Obytné vozidlá sa tak stávajú symbolom nového, mobilného životného štýlu. Tento trend možno pozorovať už aj na sociálnych sieťach: na Instagrame bolo zverejnených už viac ako 7,5 milióna príspevkov s hashtagom #vanlife. Z perspektívy skutočných rozdielov medzi šoférovaním obytného vozidla a typického osobného auta a v dôsledku vplyvu tvaru, zaťaženia obytných vozidiel na ich dynamickú stabilitu, je však obzvlášť dôležitá voľba správnych pneumatík.

Zatiaľ čo množstvo obľúbených modelov je možné v princípe používať s bežnými pneumatikami, Continental to ako výrobca pneumatík neodporúča. Špeciálne pneumatiky pre dodávky poskytujú skutočnú výhodu pre vozidlá, ako sú napríklad modely T4 alebo T5 od Volkswagenu alebo Mercedes-Benz Vito alebo modely triedy V – hlavne ak sú plne naložené. Okrem väčších bezpečnostných rezerv medzi výhody patrí aj vynikajúca stabilita v zákrutách a nižšie opotrebovanie. Robustnejší dizajn takýchto pneumatík im tiež dodáva lepšie vlastnosti pri rozbiehaní. Faktom je, bežné pneumatiky pre osobné automobily vykazujú pri dlhšej jazde na diaľnici s plne naloženým obytným vozidlom výrazné zvýšenie teploty. Po následnom zastavení  a zaparkovaní sa môžu chladnúce pneumatiky deformovať a splošťovať (angl. „flat spot phenomenon“).

Pneumatiky pre dodávky

Jednou zo pneumatík určených špeciálne pre dodávky je Continental VanContact, ktorá bola uvedená na trh minulý rok. Okrem nižšieho valivého odporu, ktorý  zvyšuje efektívnosť využitia a znižuje spotrebu paliva, ponúka pneumatika VanContact špičkový výkon pri ovládaní vo všetkých jazdných situáciách aj pri vysokom zaťažení plus maximálnu bezpečnosť vďaka krátkym brzdným dráham na suchej aj mokrej vozovke.

Pre vodičov, ktorí chcú cestovať mimo hlavnej letnej dovolenkovej sezóny, ale nechcú platiť za ďalšiu súpravu špeciálnych zimných pneumatík, existujú aj celoročné pneumatiky pre segment obytných vozidiel. V teste celoročných pneumatík portálu AutoBild Reisemobil na rok 2020 získala pneumatika VanContact 4Season značky Continental označenie najlepšej testovanej pneumatiky a hodnotenie „ukážková“. Táto pneumatika ponúka celoročnú efektívnosť jazdy vďaka zníženej spotrebe paliva, ako aj dobré brzdné vlastnosti na mokrých, blatistých a zasnežených cestách a pri brzdení na suchom asfalte.

Dôležitý symbol CP

Ak vlastní veľké obytné vozidlo, mal by vodič hľadať symbol CP na bočnici pneumatiky. CP znamená „camping pneus“ a označuje, že pneumatika vyhovuje štandardu Camping Pneus, ktorý bol špeciálne vytvorený na vývoj pneumatík pre obytné vozidlá. Pneumatiky vyvinuté podľa štandardu CP zohľadňujú špeciálne požiadavky vyplývajúce zo špecifického rozloženia hmotnosti obytných vozidiel. Dokážu sa tiež vyrovnať s nerovnomerným zaťažením, ktoré spôsobuje napríklad poloha nádrže s vodou. V porovnaní s bežnými pneumatikami rovnakej veľkosti znesú oveľa vyššie tlaky na zadnú nápravu a ponúkajú podobný výkon pri záťaži vyššej o 300 kg. Špecialistom pre tento segment je pneumatika Continental VanContact Camper určená na celoročné použitie. Na suchej vozovke zabezpečuje krátku brzdnú dráhu, lepšie ovládanie a vyššiu stabilitu vozidla vďaka dobrej reakcii na riadenie. Na mokrom povrchu ponúka bezpečné brzdenie a účinnú ochranu pred akvaplaningom. Každý milovník zimného kempovania v obytnom vozidle ocení vynikajúcu priľnavosť tejto pneumatiky a kvalitu brzdenia a riadenia na zasnežených cestách.

U dodávok a obytných vozidel Continental vždy odporúča používať bezpečnostné príslušenstvo pre špeciálne pneumatiky – konkrétne robustné kovové ventily na pneumatiky pre dodávky. Odborníci tiež odporúčajú, aby nováčikovia vo svete dodávok a obytných vozidiel a všetci, ktorí takéto vozidlá riadia len zriedkavo, absolvovali špeciálny školiaci kurz pre vodičov.

zdroj: conti.de

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner