Domov>Člákny>Viete čo patrí do povinnej výbavy auta?
Viete čo patrí do povinnej výbavy auta?
Člákny

Viete čo patrí do povinnej výbavy auta?

Na uvedenú otázku väčšina šoférov nevie s istotou odpovedať. Je to tým, že sa zákon o povinnej výbave auta v minulých rokoch aj viackrát zmenil. Pre poriadok sme pre Vás zhrnuli aktuálne informácie o tom, čo všetko musí obsahovať povinná výbava Vášho vozidla.

Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník – Prenosný výstražný trojuholník sa používa počas núdzového státia pri prerušení jazdy. Počas jazdy musí byť umiestnený v ochrannom kryte alebo musí byť zabezpečená jeho ochrana pred vonkajšími vplyvmi.

Bezpečnostný reflexný odev – Prevádzkovateľ vozidla sa môže slobodne rozhodnúť, či to bude vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka. Bezpečnostný odev musí byť umiestnený  v dosahu zo sedadla vodiča vozidla a musí spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou (napr. STN EN ISO 20471). Technická norma stanovuje tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená.

Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru – Povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimkou je, ak jazdíte na vozidle s pneumatikami s technológiou umožňujúcou jazdu aj po defekte (Run-flat+indikácia defektu v ktorejkoľvek z pneumatík) alebo ak používate vozidlo vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie.

Lekárnička – Obsah lekárničky musí byť neporušený, nesmie byť znečistený alebo akýmkoľvek spôsobom znehodnotený.

Zakladací klin – v osobnom aute NIE JE povinný.

Hasiaci prístroj  v osobnom aute NIE JE povinný. Povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner