Domov>Člákny>Sedem vecí, ktoré skontrolujte na aute pred dovolenkou
Sedem vecí, ktoré skontrolujte na aute pred dovolenkou
Člákny

Sedem vecí, ktoré skontrolujte na aute pred dovolenkou

Blíži sa letná sezóna a veľa ľudí už má naplánovanú tohtoročnú dovolenkovú destináciu. Mnohí ľudia sa chystajú na dovolenku vlastným autom, čo má svoje výhody ako napríklad nezávislosť alebo spontánnosť (možnosť navštíviť aj iné neplánované miesta), ale aj možnosť vziať si skoro neobmedzené množstvo batožín. Avšak popri krémoch na opaľovanie alebo plavkách, netreba zabúdať na údržbu auta. V opačnom prípade sa môžete potiť v horúčave, nie na pláži ale kvôli neočakávaným problémom s autom.

V tomto článku Vám poradíme, čo všetko treba skontrolovať pred odchodom na dlhšiu cestu, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu a dovolenku užili na plno.

Najdôležitejšia je kontrola brzdového systému

1. Brzdy a pneumatiky

Najdôležitejšia je kontrola brzdového systému – kotúčov, platničiek, kvapaliny a všetkých hadičiek, ktorými brzdová kvapalina prúdi. Závada na brzdovom systéme je najnebezpečnejšia. S brzdami súvisia aj dobré pneumatiky. Tie by nemali byť zjazdené a ani prestarnuté – hĺbka dezénu minimálne 3-4 mm a vek do 4-5 rokov

Motory sa prehrievajú, autá sú cestou na dovolenku preťažené

2. Chladenie motora

Motory sa prehrievajú, autá sú cestou na dovolenku preťažené, mnohé sa dostanú na horské priesmyky, kde idú pomaly na nízke prevody, a to môže byť problém. Nie je nutné, aby vaša chladiaca zmes mala presný pomer a odolnosť do -30 °C. Nutné je, aby bolo kvapaliny v systéme dosť. V núdzovom prípade to môže byť aj čistá voda. Ale je lepšie použiť destilovanú vodu, pre zamedzenie tvorby ďalších usadenín.

Skontrolujte si hladinu motorového oleja

3. Hladinu oleja a počet kilometrov do ďalšej výmeny

Skontrolujte si hladinu motorového oleja. Pri studenom motore, keď je olej stečený dolu, vytiahnite mierku, utrite ju do handry, znovu ju zasuňte až po doraz a  vytiahnite. Hladina oleja by mala byť medzi dvoma ryskami označujúcimi minimum a maximum. A keď sme už pri ňom, zistite si, či aktuálny stav tachometra neveští blížiacu sa servisnú kontrolu spojenú s výmenou oleja. Radšej ju absolvujte pred dovolenkou ako tesne po nej.

Ak máte auto staršie než 3 roky, dajte si systém skontrolovať a doplniť.

4. Klimatizácia

Ak máte auto staršie než 3 roky, dajte si systém skontrolovať a doplniť. Schopnosť ochladiť interiér zlepšuje koncentráciu a výdrž vodiča a celej posádky. Klimatizácia má vplyv na aktívnu bezpečnosť premávky, treba ju však používať rozumne.

Ešte pred cestou si skontrolujte nielen funkčnosť osvetlenia, ale aj náhradné žiarovky.

5. Osvetlenie vozidla, náhradné žiarovky

Ešte pred cestou si skontrolujte nielen funkčnosť osvetlenia, ale aj náhradné žiarovky. Nie je nič príjemné, keď vám osvetlenie zlyhá v neznámom prostredí.

Staré stierače, ktoré už nestierajú, len roztierajú, veľmi ohrozujú výhľad z auta.

6. Ostrekovače okien a stierače

Všetkých vodičov na lete asi najviac otravuje hmyz na oknách a svetlách áut. Problém v podobe zašpineného okna a svetiel dokáže byť nezriedka až neznesiteľný. Ak sa k tomu pridajú staré stierače, ktoré už nestierajú, len roztierajú, veľmi ohrozujú výhľad z auta. Jar/leto sú najvhodnejšie obdobia na výmenu stieračov za nové. Nebude vám ich ľúto ako v zime, keď sa guma driape o namrznutú vodu na okne. V kombinácii so saponátovým/špeciálnym roztokom v nádržke ostrekovača podstatne lepšie zotrú hmyz z okien. Nepodceňte to, nie je možné šoférovať bezpečne, keď dobre nevidíte.

Pri ukladaní batožiny do strešného boxu je potrebné dbať na rovnomerné rozloženie záťaže.

7. Strešný box

Z dôvodu dokonalej stability by mala byť vzájomná vzdialenosť priečok nosiča čo najväčšia. Pri päťdverových automobiloch s otváraním piatych dverí nahor umiestnite strešný nosič na vozidlo tak, aby bolo možné kufor voľne otvoriť. Nikdy neprekračujte maximálnu zaťažiteľnosť strechy vozidla danú výrobcom. Pri ukladaní batožiny do strešného boxu je potrebné dbať na rovnomerné rozloženie záťaže.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner