Domov>Člákny>Prečo neodkladať výmenu oleja?
Prečo je výmena oleja dôležitá?
Člákny

Prečo neodkladať výmenu oleja?

Výmena oleja je nevyhnutná pre dlhú životnosť motora. Bez motorového oleja nie je možné prevádzkovať dnes používané spaľovacie motory. Pravidelnou údržbou a dodržiavaním odporúčaných lehôt výmeny sa vyhneme  možným neskorším nákladným nepríjemnostiam.

Motorový olej má mimoriadne dôležitú funkciu, preto je dôležité, aby sa do motora dostalo mazivo správnej viskozity a kvality.

Funkcie motorového oleja:

– mazanie motora,

– chladenie motora – odvádza teplo z kritických miest,

– ochrana motora pred koróziou;

– zabránenie hromadeniu produktov pri spaľovaní,

– odstránenie kovových častíc z dielov v dôsledku trenia.

Ako často by sme mali meniť olej?

Motorový olej sa odporúča meniť každých 10-15 tisíc kilometrov alebo raz ročne.

Pri novo vyrobených autách sa často odporúča interval na výmenu oleja 30-35 000 km. Toto odporúčanie však platí len v takzvaných „ideálnych podmienkach“. V bežnej praxi to nie je možné dosiahnuť. Počítačový systém zabudovaný vo vozidlách priebežne spracováva údaje a vypočítava, kedy by bola ideálna výmena oleja.  Stáva sa, že signalizuje už v polovici odporúčaného intervalu.

Filtre v aute

Olejový filter

Dôrazne sa odporúča vymeniť súčasne s motorovým olejom. Jeho úlohou je zachytávať nečistoty prenášané olejom, takže sa časom môže upchať a tým sa stáva nefunkčným.

Vzduchový filter

Motor potrebuje na prevádzku vzduch a palivo. Aj v tomto prípade je dôležitá kvalita nasávaného vzduchu. Rovnako ako olej, musí byť filtrovaný aj privádzaný vzduch, pretože prach alebo piesok v ňom môžu v krátkom čase viesť k poruche motora.

Palivový filter

Jeho funkciou je odfiltrovať všetky pevné nečistoty a vodu, ktoré sa môžu nachádzať v palivovej nádrži. V dôsledku toho sa palivový filter môže upchať, preto sa musí sa pravidelne vymieňať. Benzínové autá majú benzínový filter, zatiaľ čo dízlové majú filter na naftu.

Peľový filter

Peľový filter (kabínový filter) je určený na čistenie vzduchu prichádzajúceho cez ventilačný systém automobilu od prachu, peľu, vonkajších pachov alebo dokonca hmyzu. Kvalitnejšie filtre s aktívnym uhlím dokážu vyfiltrovať aj baktérie a plesne.

Ako často meniť filtre?

Olejový filter sa odporúča vymeniť súčasne s motorovým olejom pri ročnom servise. Ročne alebo každých 15 000 kilometrov sa odporúča vymieňať aj peľový a vzduchový filter, preto je ideálne tiež to načasovať s výmenou oleja. V závislosti od typu vozidla je ideálne vymieňať palivový filter (ak sa to dá) pri každej druhej alebo tretej výmene oleja.

V našom servise vykonávame všetky spomínané úkony. Naši kvalifikovaní kolegovia sú Vám k dispozícii. Rezervujte si termín a starosti nechajte na nás!

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner