Domov>Člákny>Ako pripraviť auto pred dovolenkou?
ako pripraviť auto pred dovolenkou
Člákny

Ako pripraviť auto pred dovolenkou?

Konečne dostali výlety zelenú, opäť sa rozširuje náš životný priestor a rozširuje sa aj škála možností, z ktorých si môžeme vyberať pri plánovaní programu na voľný čas.

Naše auto môže byť nepochybne jedným z najlepších spoločníkov na cestách, pretože cestovanie autom nám zaručuje je slobodou spontánnych rozhodnutí.

Popri tejto nezávislosti však na nás padá aj zodpovednosť za stav vozidla, ktorým cestujeme. Preto je dôležité, aby pred cestou (aj týždne pred odchodom) auto skontroloval odborník a vykonal nevyhnutné údržbárske práce. Takáto prehliadka môže odhaliť aj také chyby alebo nedostatky, ktorých oprava si vyžaduje viac času (nákup dielov, montáž …), takže sa neoplatí nechávať to  na posledné dni pred odchodom.

Pozrime sa teda, čo potrebujeme mať skontrolované, aby sme mohli pokojne vyraziť:

Hladina kvapalín

Brzdová kvapalina, chladiaca kvapalina, kvapalina do ostrekovačov, posilňovač riadenia – ich kontrola by mala byť pravidelnou úlohou každého vodiča. Ak máte pochybnosti, vyhľadajte odborný servis. Ak hladina niektorej z tekutín klesá, dolejte ju. Nezabudnite tiež použiť sezónnu kvapalinu do ostrekovačov.

Motorový olej

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu a čas výmeny oleja je blízko, určite to urobte pred cestou. Oplatí sa skontrolovať hladinu oleja aj počas cesty (po každých 1 000 km). Tiež pred návratom domou. Ak zistíte, že hladina oleja klesla, odporúča sa ju doliať pôvodným.

Olejový filter, peľové filtre

Dôrazne sa odporúča meniť ich pri každej výmene oleja. Ide o pomerne lacné príslušenstvo, ale sú dôležitou súčasťou správnej údržby auta.

Klimatizácia

Klimatizácia je dnes štandardom prakticky každého automobilu nie starších ako 10 rokov. Pokojne môžeme povedať, že je to základná podmienka pre pohodlný letný výlet. Počas údržby sa kontroluje (v našom servise bezplatne) množstvo chladiaceho plynu, t.j. účinnosť klimatizácie, a v prípade potreby sa doplní. Odporúča sa tiež raz ročne čistiť a dezinfikovať klimatizačné zariadenie. Takto sa eliminujú baktérie a iné mikroorganizmy, čím sa zabezpečí zdravý čerstvý vzduch.

Batéria

Bezchybná prevádzka nabíjacieho systému vozidla je základom pre bezstarostný zážitok z cestovania. Dnešné batérie majú životnosť približne 5 – 8 rokov. V niektorých servisoch vedia zmerať stav batérie, z čoho sa dá predpokladať životnosť.

Svetlá, žiarovky

Kontrola osvetlenia vozidla je každodennou úlohou, takže je nevyhnutná aj pred dlhšou cestou. Ak je potrebné žiarovku vymeniť, u nás to máte aj na počkanie. Odporúčame tiež skontrolovať sadu žiaroviek a nahradiť chýbajúce kusy, pretože v niektorých krajinách je súčasťou povinnej výbavy aj sada žiaroviek. Ak sú svetlomety zažltnuté a majú matný povrch, odporúča sa ich obnoviť leštením. Táto služba je k dispozícii aj v našom servise.

Brzdy, podvozok

Tieto diely sa obvykle neopotrebujú a nepokazia sa za jednu noc. Ak kedykoľvek počas jazdy spozorujete neobvyklé zvuky / klepanie, čo najskôr sa poraďte s odborníkom. A pred cestou sa odporúča dôkladná kontrola.

Kolesá, pneumatiky

Jedným z dôležitých podmienok pre bezpečnú jazdu je použitie pneumatík vhodných pre dané ročné obdobie. Výnimkou sú samozrejme celoročné pneumatiky. Vo všetkých prípadoch je však dôležitá hĺbka dezénu (minimálne 1,6 mm) a bezchybná konštrukcia pneumatiky (nepoškodená). Ďalším takýmto bezpečnostným faktorom je tlak v pneumatikách. Ak spozorujete, že vzduch uniká, navštívte pneuservis. V prípade kolies vybavených TPMS (systém sledovania tlaku v pneumatikách) vás systém upozorní. Montáž a servis systému TPMS je tiež možná v našom servise.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner