Domov>Člákny>Dezén pneumatiky
dezén pneumatiky
Člákny

Dezén pneumatiky

Dezén je sústava geometrických obrazcov na obežnej ploche plášťa (behúň) pneumatiky. Tvorí ho sústava rôzne usporiadaných drážok ktoré vytvárajú tzv. bloky. Bloky sú často doplnené jemnými zárezmi – lamelami.

Rozlišujeme 3 základné typy dezénov : symetrický, asymetrický a smerový.

Pneumatika so symetrickým dezénom sa môže na auto umiestniť na ľubovoľnú stranu. Jej vzhľad vrátane usporiadania blokov, lamiel a drážok je osovo súmerný. V tomo prípade netreba dbať pri montáži na smer ich otáčania. Pneumatiky so symetrickými dezénmi sa vyrábajú pre SUV, mestské automobily aj MPV.

Pri asymetrickom dezéne rozlišujeme vnútornú a vonkajšiu stranu. Každá z nich má svoju funkciu. Vnútorná strana zabezpečuje prenos záberovej a brzdnej sily na vozovku a má vodiace drážky, ktoré odvádzajú vodu a sneh. Vonkajšia strana sa stará o stabilitu v zákrutách vďaka svojmu pevnému bloku. V prípade takýchto pneumatík sa musí dbať pri montáži na správne umiestnenie pneumatík. Pneumatiky s asymetrickým dezénom sú vždy označené tak, aby bolo jednoznačné, ktorou stranou sa majú montovať na disk. Nápis „Outside“ označuje vonkajšiu stranu a vnútornú stranu signalizuje nápis „Inside“. Funkčnosť pneumatiky v tomto prípade smer otáčania  neovplyvňuje. Pneumatiky s takýmto dezénom sú vhodné pre vozidlá so silnejším motorom.

Smerový (šípový) dezén funguje skvele proti aquaplaningu. Dizajnovo sa podobá na písmeno V. Široké drážky uprostred behúňa výborne odvádzajú vodu a sneh. Tento typ dezénu sa objavuje najčastejšie na zimných pneumatikách. Je dôležité dodržiavať smer otáčania pneumatiky, ktorý je vyznačený šípkou vyrytou na boku.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner