Domov>Člákny>Aké sú ideálne pneumetiky pre e-autá?
pneumatiky pre e-autá
ČláknyTechnologia

Aké sú ideálne pneumetiky pre e-autá?

Čoraz viac výrobcov uvádza na trh pneumatiky špeciálne vyvinuté pre elektromobily. Elektromobily samozrejme nepotrebujú nevyhnutne špeciálne pneumatiky, môžu byť vybavené aj klasickými pneumatikami.

Elektromobily potrebujú dosiahnuť čo najdlší dojazd na jedno nabitie. V tom pomáha nízky valivý odpor. Pneumatiky určené pre e-autá majú preto často veľký priemer s úzkym dezénom. VW Golf sa štandardne dodáva so 16-palcovým kolesom, zatiaľ čo rozmerovo podobný, ale čisto elektrický model ID3 má štandardne vybavený 18-kami. Valivý odpor možno znížiť aj použitím špeciálnej zmesi pneumatík. Ekologické pneumatiky alebo pneumatiky s nízkym valivým odporom majú až o 15 – 20 % nižší valivý odpor ako bežná letná pneumatika. Ak sa hodnota valivého odporu zníži o 15 %, očakáva sa zvýšenie dojazdu o tri až štyri percentá. Pre Renault Zoe s dojazdom približne 240 kilometrov to znamená približne o desať kilometrov viac, zatiaľ čo Tesla Model S s dojazdom približne 500 kilometrov zvládne približne o 20 kilometrov viac.

Hmotnosť elektromobilov si vyžaduje mimoriadnu nosnosť pneumatík

Elektromobily vážia približne o 200 až 300 kilogramov viac ako podobné autá vybavené spaľovacími motormi. Práve preto potrebujú pneumatiky s väčšou nosnosťou. Pri nákupe pneumatík je preto nevyhnutné dbať na správny index nosnosti. Treba dodržiavať a pravidelne kontrolovať aj predpísaný tlak v pneumatikách. Ak je tlak len o niečo nižší ako je odporúčané, už to zvyšuje valivý odpor a opotrebovanie!

Nízky valivý hluk pre vyšší komfort jazdy

Keďže elektromotor je tichší ako spaľovací motor, hluk pneumatík vo vnútri vozidla je v e-aute viac počuť. Nízkohlučný dezén je preto dôležitým faktorom pre príjemný zážitok z jazdy. Vibrácie vznikajúce v dutom priestore pneumatiky zohrávajú hlavnú úlohu pri tvorbe hluku a prenášajú sa do interiéru vozidla. Penová vrstva na vnútornej strane behúňa pneumatiky absorbuje tieto vibrácie. Takúto špeciálnu polyuretánovú penu dnes používa viacero výrobcov. Napríklad Pirelli toto riešenie nazýva „Noise Cancellation System“, Continental ho volá „ContiSilent“.

Bezpečnosť napriek nízkemu valivému odporu

Môže byť pneumatika optimalizovaná na valivý odpor špičková aj z hľadiska bezpečnosti? Z technického hľadiska je rozpor medzi nízkym valivým odporom a optimálnou priľnavosťou. Vývoj pneumatík si vyžaduje kompromis medzi týmito dvoma vlastnosťami, no v oblasti zmesí pneumatík sa za posledné dve desaťročia dosiahli obrovské výsledky. Výsledkom je, že priemysel je teraz schopný vyrábať energeticky účinné pneumatiky, ktoré tiež zaručujú veľmi dobrú trakciu.

Okrem vyššie uvedených očakávaných vlastností netreba zanedbávať brzdnú dráhu, ovládateľnosť a jazdnú stabilitu, čo je pri zimných pneumatikách obzvlášť náročná úloha. Sortiment sa rýchlo rozširuje, ale kto si vyberie špeciálnu pneumatiku pre e-auto – v závislosti od výrobcu, konkrétneho typu – musí v súčasnosti investovať až o 10 – 20 percent viac. To sa však môže rýchlo vyplatiť. Životnosť optimalizovaných pneumatík s nízkym valivým odporom je tiež oveľa dlhšia.

zdroj: hta.org

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner