Domov>Člákny>Dôležité faktory pri výbere pneumatík
výber pneumatík
Člákny

Dôležité faktory pri výbere pneumatík

Štýl Vašej jazdy

Ak máte rád rýchlu jazdu a adrenalín v zákrutách, je dôležité, aby ste si vyberali pneumatiky s vyššou priľnavosťou a vyššou brzdnou účinnosťou. Pre športový štýl jazdy sa odporúčajú pneumatiky, ktoré znesú veľkú záťaž a sú určené pre vysoký výkon. Takéto pneumatiky na sebe majú značku UHP (ultra high performance).

Ak však jazdíte menej a skôr po mestských komunikáciách hľadajte kvalitné a spoľahlivé pneumatiky s odolnou konštrukciou. Jazda mestom znamená záťaž v podobe prudkého brzdenia na semaforoch, horúceho asfaltu v lete a predovšetkým náročné parkovanie s nárazmi na obrubník.

V prípade, že mávate dlhšie trasy, jazdíte aj po diaľnici, vašou jednoznačnou voľbou by mali byť pneumatiky s dlhým kilometrovým dobehom. Vysoká brzdná účinnosť a nízky valivý odpor Vám popri pocitu bezpečia aj znížia spotrebu paliva.

Osobitné nároky vs. technické parametre vozidla

Údaje v technickom preukaze o rozmeroch pneumatík a diskov, indexu nosnosti a rýchlosti, je nevyhnutné dodržať pri výbere nových pneumatík.

Ak si vyberáte letné pneumatiky, u indexu nosnosti a rýchlosti platí, že si môžete vybrať pneu s vyšším indexom, ako je uvedené v technickom preukaze. Naopak, nižší však nemôže byť. V prípade zimných a celoročných pneumatík, ktoré majú označenie M+S však platí výnimka a v niektorých prípadoch možno použiť plášte s nižším rýchlostným indexom, aký sa uvádza v technickom preukaze.

Rozdiely v rámci toho istého rozmeru

Pri výbere pneumatík je dôležité vedieť, že rozmer je len jedným z viacerých parametrov. Pneumatiky rozlišujeme aj podľa toho, či sú určené pre zimnú, alebo letnú prevádzku, ďalej podľa miery maximálneho zaťaženia, či podľa konštrukcie pre maximálnu rýchlosť jazdy. Pneumatiky toho istého rozmeru môžu mať iný typ dezénu atď.

Použitý materiál na výrobu ovplyvňuje aj ďalšie parametre. Do kaučukovej zmesi sa pridávajú rôzne varianty a kombinácie surovín, ktoré tak určujú základné vlastnosti pneumatiky. Kvalita tejto zmesi zásadne ovplyvňuje správanie pneumatiky pri rôznych teplotách. Tu sa rozlišujú zmesi podľa tvrdosti konečného produktu – pneumatiky.

Kontakt – Pneu- a rýchloservis Bugár

tel.: 0908 59 22 46
adresa: Múzejná 520, Duajská Streda
e-mail: info@no1pneu.sk
Zľavy programu Partner